سرطانی که در حلق و دهان می‌روید

(1 رای)

افزایش سن، آلودگی هوا، تابش نورآفتاب، عادات تغذیه‌ای نادرست و همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن از جمله عواملی هستند که می‌توانند در بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها دخیل باشند،

اما دکتر مهدی خواجوی، رئیس بخش گوش، حلق و بینی بیمارستان لقمان هفته گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد این عوامل به رشد سرطان‌های سر و گردن در کشور منجر شده‌اند. به بیان دیگر، به دلیل افزایش آلودگی هوا، استعمال مواد دخانی و آلودگی‌های مواد غذایی شیوع این دسته از تومورها در کشورمان رو به افزایش است.

توجه داشته باشید تومورهای سر و گردن انواع بسیاری دارند که از سرطان پوست، چشم، حفره دهان، زبان و غدد لنفاوی گرفته تا سرطان غده تیروئید، حلق و حنجره را شامل می‌شود. به بیان دیگر،هر بافتی در سر و گردن می‌تواند درگیر تومورهای سرطانی شود.

سرطان حفره دهان و حلق در سنین بالا و افرادی که مواد دخانی و الکل و بویژه مواد مخدر شیمیایی جویدنی مصرف می‌کنند شیوع بالایی دارد.

ابتلا به سرطان دهان و حلق در تمام سنین دیده می‌شود، اما عوامل مستعد کننده آن سن بالا‌، ارث و ژنتیک، عفونت‌ها بویژه ویروس‌ پاپیلوما، ایدز، رژیم غذایی محرک، عفونت‌های دندانی ، استعمال الکل و دخانیات (بویژه همزمان)، مواد مخدر شیمیایی، رفلاکس معده و قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس است.

هر گونه زخم و توده‌ای یا تغییر رنگ و شکل در داخل دهان، هر نوع اختلال در بلع، حس چشایی، صحبت کردن و تنفس باید از نظر احتمال وجود بدخیمی در دهان و حلق مورد بررسی قرار بگیرد. چرا که زخم یا توده در ناحیه دهان، خونریزی مشکوک در ناحیه دهان و حلق، اختلال در تکلم، بلع و جویدن از علائم جدی تومورهای حفره دهان و حلق است. درمان سرطان‌های حفره دهان و حلق در مراحل اولیه و با تشخیص زودهنگام از طریق جراحی ممکن است، اما در صورت تشخیص در مراحل پیشرفته بیماری در کنار جراحی، انجام رادیوتراپی و شیمی‌درمانی نیز ضروری است.

مدیر کل

من آرش ابراهیم پور هستم، طراح وب سایت ، در اپتک درس خواندم و از سال 88 شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم ، تا کنون طراح بیش از 100 ها وب سایت شرکتی و سازمانی بوده ام و تا به امروز 30 عدد قالب جوملا را ترجمه ، راستچین و فارسی کردم. من تمام سعیم ترجمه کامل و با کیفیت قالب های جوملا است امیدوارم کارهای بنده بتواند رضایت شما را جلب کند و همینطور بتواند کمک قابل توجهی به بهبود کسب کار شما بکند. با نصب قالبهای من به راحتی کسب و کار خود را در اینترنت معرفی کنید .


10742 نظرها

نظر دادن

ساعتهای کاری

             شنبه تا جمعه
8:00 صبح تا 00:00 شب
   کلینیک جمعه ها و ایام تعطیل فعال است