جراحی فک و دهان

از دندانهای عقل خود غافل نشوید. 

جراحی فک و دهاندندان های عقل، سومین دندان آسیا هستند که رویش پیدا می کنند و برای داشتن سلامتی دهان و دندان معمولاً نیازی به آنها نیست . دندان های عقل ، اوایل دهه بیست در انتهای دهان ظاهر می شوند و ممکن است هرگز رویش پیدا نکنند که این صورت نهفته هستند به این معنی که در استخوان فک یا بافت لثه گیر افتاده اند. دندان عقل سبب مشکلاتی می شود که درادامه به طور خلاصه به آن پرداخته می شود:

بیماری لثه
دندان عقل نهفته سبب رشد باکتری ها در شیارهای بین لثه و دندان می شود که در انتها به عفونت لثه منجر می شود.

پوسیدگی
بدلیل پوشیده بودن دندان در زیر لثه ، امکان مسواک زدن روی دندان به طور کامل وجود ندارد که این خود منجر به تجمع باکتری ها ودر انتها آسیب رسیدن به دندان های مجاور عقل می شود.

موقعیت نا مناسب
دندان عقلی که به سمت بافت گونه رشد می کند باعث تحریک بافت مجاور خود می شود . این گونه دندان های عقل رویش یافته علاوه بر دسترسی مشکل برای تمیز شدن ، باعث گاز گرفتگی نا خواسته گونه در هنگام جویدن غذا می شوند.

کیست ها : در صورتی که بافت تشکیل دهنده تاج دندان نهفته در استخوان باقی بماند، ممکن است بعدها با مایعی پر شده و تشکیل کیست دهد که استخوان اطراف خود را تخریب خواهد کرد.
جراحی یا کشیدن دندان نیازمند مراقبت هایی بعد از درمان دارد که در زیر به آن اشاره شده است:
1- خونريزي پس از جراحي و کشيدن به مدت چند ساعت طبيعي است ؛ لذا از تعويض گاز خودداري کنيد .
2- ازشستشوي دهان و مسواک زدن دندان کشيده شده تا 24 ساعت خودداري کنيد.
3- از رژيم غذايي نرم و مايعات استفاده کنيد از خوردن غذاهاي سفت و مايعات داغ بپرهيزيد.
4- پس از کشيدن دندان ، گاز استريل راحداقل تا یک ساعت با فشار ملايم ميان دندانها نگهداريد . آب دهان خود را قورت دهيد از مک زدن و خالي کردن آب دهان به علت ايجاد خونريزي خودداري کنيد .
5- بعد از برداشتن گاز استریل، آبمیوه خنک میل کنید. از خوردن آبمیوه با نی خودداری کنید.

ساعتهای کاری

             شنبه تا جمعه
8:00 صبح تا 00:00 شب
   کلینیک جمعه ها و ایام تعطیل فعال است