ارتودنسي

ارتودنسيدندانهای طبیعی هرچند نامنظم ، تناسب بیشتری با چهره دارد. با ارتودنسی « مرتب کردن دندانها و هماهنگی آن با استخوان فک » ، این زیبایی را چند برابر کنید.

ارتودنسی ، علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف می شود که منجر به رفع مشکلات گوارشی فرد می شود. درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام میگرد. ارتودنسی متحرک در سنین پایین و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتودنسی آکریلی صورت می گیرد که از دهان بیمار خارج می شود اما ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و با چسباندن سیم و براکتهای ارتودنسی به دندان عملی می شود که مدت درمان بطور تقریبی از 6 ماه تا 3 سال طول می کشد. معالجات ارتودنسی ، بدون درد بوده و برای آنکه نتیجه درمانی مطلوب حاصل شود، همکاری و مراجعات منظم بیمار به پزشک جهت فعال کردن سیم و فنرهای ارتودنسی الزامیست.
متخصص ارتودنسی مراحل کار و نوع درمان را برای شما شرح می دهد ؛زیرا امکان کشیدن دندان های دائمی جهت ایجاد فضا و ردیف کردن دندانها دارد.
بهترین زمان برای انجام ارتودنسی ، زمانی است که ساختمان های صورت در حال رشد هستند دراین صورت ارتودنسی راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری ، موفقیت بالاتری خواهد داشت.
سن مناسب در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالا تر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.
درمان های ارتودنسی به دو صورت متحرک و ثابت انجام می شود که در زیر به طورخلاصه به آن اشاره شده است :

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک معمولا برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. در ارتودنسی متحرک ، از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود. این روش مزیت های خاص خود را دارد؛ از جمله آن که بیمار می تواند هنگام غذا خوردن ، پلاک را از دهان بیرون آورده و بعد از استفاده از مسواک و نخ دندان ، دوباره پلاک را در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند بهتر است؛ زیرا علاوه بر مشکلات دندانی، می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند ولی در انجام حرکات دندانی محدودیت دارد.

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سال به بعد و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سال به بعد انجام می شود. دراین نوع
ارتودنسی اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. در این روش علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد؛ بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

مراقبتهای دندانپزشکی در ارتودنسی ثابت و متحرک :
بذلیل حسایت دستگاههای ارتودنسی، بیماران باید در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشا باشند. از طرفی چون برای جابجا شدن یک دندان در دهان، ماه‌ها زمان لازم است در صورت آسیب‌دیدگی دستگاه‌ها، در برخی موارد نتیجه چند ماه زحمت، در عرض چند روز یا چند هفته از بین می‌رود.
معمولا پس از جایگذاری دستگاه‌های ارتودنسی به علت افزایش گیر کردن موادغذایی، میزان باکتری و پلاک در محیط دهان افزایش می‌یابد و امکان پوسیدگی دندان‌ها زیاد می‌شود؛ لذا پس از هر وعده ی غذایی ، دندان‌ها و دستگاه‌ها باید به دقت تمیز شود. استفاده از مسواک معمولی یا مسواک مخصوص ارتودنسی ودهان‌شویه فلورایددار توصیه می شود.
در صورت مشاهده هر گونه زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل ارتودنسی، هرگز دستگاه را دستکاری نکنید و به پزشک خود مراجعه کنید.
پس از تحویل پلاک یا براکت، احتمال دارد بیمار تا چند روز درصحبت کردن ، غذا خوردن دچار مشکل می شود .
درارتودنسی ثابت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و شکننده و چسبنده به دلیل جلوگیر ی از شکسته شدن و یا کج شدن سیمهای ارتودنسی شدیداً اجتناب کنید. هنگام فعالیتهای ورزشی شدید و یا شنا که ممکن است با ضربه به سرو صورت همراه باشد ، مراقب سیمهای ارتودنسی ثابت خود باشید و در صورت داشتن پلاکهای متحرک آن را قبلاً از دهان خارج کر ده و در محفظه ای تمیز نگهدار ی کنید.

ساعتهای کاری

             شنبه تا جمعه
8:00 صبح تا 00:00 شب
   کلینیک جمعه ها و ایام تعطیل فعال است