دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال ، شاخه ای از دندانپزشکی است که معالجه و پیشگیری بیماری های دهان و دندان کودکان زیر 12 سال را برعهده دارد. قبل از انجام اعمال دندانپزشکی برای اطفال ، از ژل موضعی بی حس کننده استفاده می شود که از درد تزریق آمپول بی حسی می کاهد.
دندانهای شیری، مدت کوتاهی مهمان دهان کودکان هستند ولی این دندانها در مکانیسم جویدن ، تکلم درست کلمات و رشد صحیح اسکلت فک و صورت موثرند. کشیدن زودهنگام این دندانها سبب بروز مشکلات فوق می شود.

فلوراید تراپی
فلوراید تراپییکی از راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری ، درمان با فلوراید« فلوراید تراپی» می باشد که به صورت موضعی بر روی دندان استفاده می شود. فلورایدتراپی حدود10 دقیقه طول می کشد و به بی حسی موضعی نیاز ندارد.
فلوراید تراپی در کودکان زیر شش سال به دلیل حفاظت از دندان های شیری و مقاوم سازی جوانه های دندانهای دائمی استفاده می شود. در کودکان بالای شش سال و نوجوانان نیز بدلیل حفاظت از دنداهای دائمی درحال رویش به خصوص دندانهای آسیا بسیار موثر است. روكش دندان شيريفلوراید تراپی در بزرگسالان نیز در مواردی از قبیل خشکی دهان ، تحلیل لثه ، بیماران تحت ارتودنسی ، بیماران سرطانی و ... توصیه می شود.

درمان پالپ (عصب) دندان های شیری
دو نوع درمان عصب کشی برای دندانهای شیری وجود دارد: پالپوتومی و پالپکتومی .

پالپوتومی : اگر عصب دندان شیری دچار عفونت جزئی شود و عفونت محدود به بخش تاجی عصب باشد ،تنها عصب تاج دندان تخلیه می شود وعصب ریشه باقی می ماند به این کار پالپوتومی گفته می شود و پس از آن دندان پرمی شود.
این درمان می تواند در یک یا دو جلسه (به فاصله ی 7 روز) انجام شود.

پالپکتومی : حذف کامل عصب دندان شیری را پالپکتومی گویند. از آنجایی که دندان شیری راهنمای رویش دندان دائمی است، حفظ آن حتی به صورت عصب کشی شده اهمیت دارد؛ لذا دندان شیری در صورت نیاز باید پالپوتومی و حفظ شود.

روكش دندان شيري (S.S. Crown)
اغلب دندان‌هايي كه پالپوتومي (درمان ريشه) و ترميم مي‌شوند به دلیل جلوگيري از شکستگي ترميم دندان و پوسيدگي مجدد بهتر است از روکش استفاده شود.روکشی که برای دندانهای شیری استفاده می شود S.S. Crownنام دارد.
S.S. Crown ، روکشی فلزی رنگ بوده که در سايزهاي مختلف ساخته شده است. این روکش بر روی دندان چسبانده می شود و هیچ گونه مشکلی در لق شدن دندان شیری و رویش دندان های دائمی به وجود نمی آورد.

S.S. Crown ، دوام دندان و سلامت بلند مدت آن را تضمين مي کند. جنس اين روكش‌ها ازفولاد زنگ نزن است و تا موقع لق شدن و افتادن دندان شيري روي آن باقی مي ‌ماند.

فیشور سیلانت
فیشور سیلانت یا شیارپوش ، روشی موثر در پیشگیری از پوسیدگی سطوح دندانهای جونده می باشد. در این روش ، فرورفتگی ها و شیارهای گیردار دندان تازه رویش یافته، بایک ماده ی همرنگ دندان پوشیده می شود. در این صورت از پوسیدگی زودهنگام این سطوح دربرابر فعالیت میکروب های پوسیدگی زا جلوگیری می شود. این درمان به طور ویژه برای دندانهای آسیای اول دایمی (دندان شش) تا دوسال بعد از رویش آن توصیه می شود . رویش دندان شش با افتادن هیچیک از دندانهای شیری همراه نیست و اغلب والدین متوجه رویش این دندان نمی شوند ؛ به همین دلیل دندان شش خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن ، دچار پوسیدگی می شود.

لازم بذکر است که سن مناسب این درمان برای دندانهای آسیای دوم دائمی حدود 12 تا 14 سالگی می باشد.

سیلانت ها برای مدتهای طولانی روی شیارها را می پوشانند ولیکن بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل در آنها اصلاح شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از نفوذ پوسیدگی در دندان جلوگیری شود .

کشیدن دندان شیری
دندانهاي شيري نسبت به دندانهاي دائمي نقش مهمي را برعهده دارند. حفظ فضاهاي لازم براي رويش دندانهاي دائمي، وظيفه ی دندانهاي شيري است. رويش صحيح دندانهاي دائمي ارتباط نزديكي با حفظ دندانهاي شيري تا سن طبيعي افتادن آنها دارد. بطوريكه هرگاه دندانهاي شيري زودتر از زمان طبيعي كشيده شوند يا آنكه بيشتر از مدت زمان لازم در دهان باقي بمانند، ممكن است رويش دندانهاي دائمي زيرين دچار اشكال شود.

به عنوان مثال دندانهاي D و E بايستي تا سن 12-10 سالگي بطور سالم در دهان باقي بمانند. سپس با لق شدن آنها دندانهاي دائمي به جاي آنها رويش می يابند. اگر اين دندانها زودتر از موقع از دست بروند ، دندانهاي مجاوربه سمت محل خالي دندان كشيده شده ،حركت كرده و فضاي موجود را تنگ تر مي نمايند؛ لذا رويش دندان دائمي دچار مشكل مي شود. لازم بذکر است که در صورت کشیدن دندانهای D و Eقبل از سن 10 سالگی، باید از فضانگهدار استفاده کرد. به طور معمول دندان‌هاي شيري قدامی معمولا در سن هفت سالگي مي‌افتند و دندان‌هاي دائمي رشد خود را آغاز مي‌كنند ولي دندان‌هاي آسيای شیری تا سن 12 سالگي در دهان كودك باقي مي‌مانند.
دربرابر فعالیت میکروب های پوسیدگی زا جلوگیری می شود. این درمان به طور ویژه برای دندانهای آسیای اول دایمی (دندان شش) تا دوسال بعد از رویش آن توصیه می شود . رویش دندان شش با افتادن هیچیک از دندانهای شیری همراه نیست و اغلب والدین متوجه رویش این دندان نمی شوند ؛ به همین دلیل دندان شش خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن ، دچار پوسیدگی می شود.
لازم بذکر است که سن مناسب این درمان برای دندانهای آسیای دوم دائمی حدود 12 تا 14 سالگی می باشد.
سیلانت ها برای مدتهای طولانی روی شیارها را می پوشانند ولیکن بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل در آنها اصلاح شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از نفوذ پوسیدگی در دندان جلوگیری شود .

ساعتهای کاری

             شنبه تا جمعه
8:00 صبح تا 00:00 شب
   کلینیک جمعه ها و ایام تعطیل فعال است