پروتز دندان

هنگامی که دندانی از دست می رود ، فرد با مشکلاتی از قبیل اختلال در فرایند جویدن ، به هم ریختگی نظم دندانها و ... روبرو می شود. پروتز ، راه حل مناسبی برای دندانهای از دست رفته می باشد.
به هر جسمی که به صورت مصنوعی ساخته می شود وجایگزین یک عضو از دست رفته بدن انسان می شود ، پروتز گفته می شود. پروتز ، اغلب جایگزین دندانهای از دست رفته می شود اما در مواردی که قسمتی از فک دچار آسیب شده باشد نیز کارایی دارد.

بطور کلی سه نوع پروتز داریم :
1- پروتز متحرک
2- پروتز ثابت
3- ایمپلنت

پروتز متحرک
 پروتز متحرکاین نوع پروتز قابل خارج کردن ازحفره دهان است که می تواند جایگزین همه یا قسمتی از دندانهای از دست رفته فکین شود. پروتر متحرک شامل پروتز کامل ( نیم دست دندان – دست دندان کامل ) و پارسیل است.
درصورتی که تمام دندانهای یک فک یا دو فک کشیده شود از پروتز کامل استفاده می شود. ممکن است بیماران در روزهای اولیه ی استفاده از پروتز ، در جویدن غذا دچار مشکل شوند ؛ لذا لازم است بیماران در چند هفته اول از غذاهای نرم و یا ترد در برنامه غذایی خود استفاده کنند تا به مرور به پروتز خود عادت کنند.
درصورت از دست رفتن تعدادی از دندانها ، از پروتز پارسیل استفاده می شود که به دوصورت فلزی (کروم کبالت) و آکریلی ( لثه ای ) وجود دارد. مهمترین مشکل در پروتز پارسیل ، عدم جلوگیری از تحلیل استخوان باقیمانده است ؛ لذا با گذشت زمان و افزایش سن به دلیل تغییر حالت دهان ، پروتز به قالب گیری و تصحیح نیاز دارد.

پروتز ثابت
پروتز ثابتدرصورتی که تمام یا قسمتی از تاج دندان از بین رفته باشد اما ریشه دندان سالم باشد یا بوسیله عصب کشی محافظت شده باشد از پروتز ثابت استفاده می شود. پروتز ثابت بر روی دندان یا دندانهای پایه چسبانده می شود و نسبت به پروتز متحرک از نظر شکل و زیبایی به دندان اصلی نزدیکتر است. پروتز ثابت شامل بریج ، روکش و ونیر می باشد. درصورتی که یک یا چند دندان از بین رفته باشد اما دندانهای کناری وجود داشته باشد می توان دندانهای کناری را تراش داد و یک پل بر روی پایه های باقیمانده ایجاد کرد که به آن بریج می گویند. لازم بذکر است که این نوع پروتز در مقابل سایش و جویدن از استحکام بالایی برخوردار است.
ونیرها، پوسته های نازک و همرنگ دندان هستند که در درمان بدرنگی ، بدشکلی و فاصله دندانها استفاده می شود.

ایمپلنت
در این روش ، پیچ هایی از جنس تیتانیوم در داخل استخوان فک قرار داده می شود که استحکام یک دندان طبیعی را خواهد داشت.

ساعتهای کاری

             شنبه تا جمعه
8:00 صبح تا 00:00 شب
   کلینیک جمعه ها و ایام تعطیل فعال است